A A A

Wystawa: "Wpadnij na 50-tkę"- w Galerii WITRYNA-13.06.2019

Wpadnij na 50-tkę, czyli świat artysty w 50-ciu miniaturach akwarelowych i kilkunastu dużych pracach zostanie zaprezentowany podczas najnowszej wystawy otwieranej 13.06.2019 r. w Galerii Sztuki WITRYNA w Lublinie, przy ul. Chopina 1, o godz.18.00.

„Sztuka jest manifestacją wzruszenia, a wzruszenie przemawia językiem zrozumiałym dla wszystkich." (William Somerset Maugham)
Ogromna wrażliwość, talent i nieprzeciętne umiejętności techniczne stanowią o powstaniu dobrej akwareli. Obecna wystawa prezentuje najnowsze prace wykonane właśnie w tej technice przez znanego, lubelskiego artystę- Bartłomieja Michałowskiego i spełniające w najwyższym stopniu wspomniane wyżej wymagania.
Akwarela, znana od starożytności, stosowana w średniowieczu do iluminacji ksiąg, zyskała popularność jako samodzielna technika w XVII wieku, głównie w Anglii,  zaś od wieku XVIII  zaczęła się upowszechniać w całej Europie, a także w Polsce. Dzięki umiejętnościom takich artystów angielskich jak: Turner, Constable, Cotman czy Cox, akwarela jako technika, osiągnęła wyżyny swoich możliwości. To oni przekształcili farbę wodną w środek artystyczny, tworząc nową tradycję malarską, mającą siłę wyrazu, subtelność i bezpośredni wyraz.
Śmiało można powiedzieć, że jednym ze współczesnych, wyśmienitych kontynuatorów ich osiągnięć, jest także Bartłomiej Michałowski. Cechy wyróżniające  jego prace to: niezwykła lekkość w traktowaniu plam barwnych, przemyślane budowanie przestrzeni i planów w obrazie oraz czystość kolorów. Artysta realizuje się w różnorodnej tematyce, od pejzażu:  polskiego i francuskiego poprzez architekturę ukochanych miast i miejscowości,  takich jak: Lublin, Kazimierz nad Wisłą, Drohobycz, Antibes, czy Saint-Paul de Vence, do klimatycznych scen rodzajowych  z przeszłości żydowskich miasteczek, malowanych w kolorze sepii.
Twórczość Michałowskiego, z pewnością, daje widzowi sposobność przenoszenia się w miejscu i  czasie, zarówno w odległe krainy, takie jak przesycona słońcem i pachnąca lawendą-  Prowansja, jak i te bliższe, niemniej urocze zakątki Roztocza z magią, jaką roztacza rzeka Tanew, o różnych porach roku .To właśnie pod pędzlem artysty akwarelowy świat, zróżnicowany stylistycznie i nastrojowo, otwiera nas na emocje, staje się nam bliski, wzrusza, zachwyca i pozwala poddać się jego urokowi."

Agnieszka Kuśnierz, historyk sztuki.

Lublin, maj 2019r.